«طالبان به ۱۰۰ دانشجوی دختر اجازه‌ی سفر تحصیلی به دبی را نداده‌اند»

خلف بن احمد الحبتور، تاجر اهل امارات متحده عربی می‌گوید که طالبان به ۱۰۰ دانشجوی دختر از میدان هوایی کابل اجازه‌ی سفر تحصیلی به دبی را نداده‌اند.

این دانشجویان قرار بود امروز (چهارشنبه، ۱ سنبله) از میدان هوایی کابل به شهر دبی امارات متحده عربی پرواز کنند تا در «دانشگاه دبی» به تحصیل بپردازند.

خلف بن احمد الحبتور می‌گوید که او زمینه‌ی تحصیل این دختران در دانشگاه دبی را فراهم کرده بود و هزینه‌ی سفر و مخارج دانشگاه آنان را به عهده گرفته است.

این تاجر اهل امارات در پستی که در پلتفرم ایکس منتشر کرده، گفته است که واژه‌ای پیدا نمی‌تواند که ناامیدی او را به‌دلیل ممانعت طالبان از سفر این دختران توصیف کند.

او ویدیویی نیز همراه با پست خود در پلتفرم ایکس منتشر کرده که در آن صدای یکی از دانشجویان دختر که عازم سفر تحصیلی به دبی بوده شنیده می‌شود.

این دانشجوی دختر می‌گوید که «ما در حال حاضر در میدان هوایی هستیم، اما بدبختانه حکومت [طالبان] به ما اجازه نمی‌دهد که به دبی برویم. آنان حتا به کسانی که محرم داشتند نیز اجازه ندادند.»

خلف بن احمد الحبتور نوشته است که پس از ماه‌ها تلاش بی‌وقفه‌ی او و کارمندانش برای فراهم‌کردن پذیرش دانشگاه، محل اقامت، بیمه‌ی درمانی، حمل‌ونقل و مجموعه‌‌ای برای آسایش و ایمنی این دانشجویان دختر، «آرزوهای ما بر باد رفت».

او گفته است که «مقام‌های افغانستان (طالبان) بدون هیچ توجیهی از خروج آنان جلوگیری کرده‌اند و به ناحق آزادی‌ آنان را محدود کرده است.»

این تاجر اهل امارات افزوده که «این یک تراژدی عمیق است؛ ضربه‌ای علیه اصول انسانیت، آموزش، برابری و عدالت. من از همه‌ی طرف‌های درگیر می‌خواهم که سریعا وارد عمل شده و به نجات و کمک به این دانش‌آموزان در حال تقلا تلاش کنند.»

طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان محدودیت‌های شدید بر سفر زنان وضع کرده‌اند و به آنان اجازه‌ی سفر بدون محرم شرعی را نمی‌دهند.

این گروه در دو سال گذشته بارها مانع سفر زنان، از جمله دانشجویان دختر از میدان هوایی کابل شده‌ است.


The post «طالبان به ۱۰۰ دانشجوی دختر اجازه‌ی سفر تحصیلی به دبی را نداده‌اند» appeared first on اطلاعات روز.