زمین‌لرزه‌ی ویران‌گر در پکتیکا و خوست؛ ویرانی یک هزار و ۵۰۰ خانه در ۱۴ روستا

براساس اطلاعات منابع محلی، در ۱۴ روستای ولایت‌های پکتیکا و خوست، یک هزار و ۵۰۰ خانه بر اثر زمین‌لرزه تخریب شده‌اند. ساکنان این خانه‌ها که از حادثه جان سالم به‌ در برده‌اند، اکنون بی‌سرپناه هستند.

زمین‌لرزه بیشترین ویرانی را در ولسوالی گیان پکتیکا به‌ بار آورده است. برخی از ساکنان این ولسوالی می‌گویند که دو روستا که ۱۵۰ خانواده در آن‌جا زندگی می‌کردند، به‌طور کامل ویران شده است.

نورجمال، یکی از ساکنان گیان به اطلاعات روز گفت که خانه‌اش ویران شده و سه عضوی خانواده‌اش نیز جان باخته‌اند. او می‌گوید که اکنون با خانواده‌اش بی‌سرپناه است.

پس از گیان، زمین‌‌لرزه در ولسوالی برمل پکتیکا نیز تلفات و خسارات سنگین برجای گذاشته است. براساس اطلاعات، در این ولسوالی ۶۰۰ نفر جان باخته و بیش از هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

ولسوالی برمل در نزدیکی خط دیورند، منطقه‌ی عمدتا کوهستانی دارد. ملا وزیر، باشنده‌ی برمل گفت که بیش از ۸۰۰ خانه در این ولسوالی ویران شده است.

به گفته‌ی او، افرادی که جان سالم به‌ در برده‌اند از دیروز به‌ این‌طرف سرگرم حفر قبر هستند. او گفت که شب گذشته  نیز ساکنان محل به حفر قبر ادامه دادند.

پس از پکتیکا، زمین‌لرزه در ولایت خوست نیز خسارات جانی و مالی به بار آورده است. تنها در ولسوالی سپیره این ولایت دست‌کم ۴۰ نفر جان باخته و ۶۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. به گفته‌ی منابع، در این ولسوالی هم صدها خانه تخریب شده است.

مسعود یکی از باشندگان سپیره به اطلاعات روز گفت که چندین روستا در این ولسوالی به‌طور کامل ویران شده است.

سه‌شنبه‌شب (۳۱ جوزا)، زمین‌لرزه‌ی شدید، جنوب‌شرق افغانستان از جمله ولایت‌های پکتیکا و خوست را تکان داده است.

طبق آخرین آماری که طالبان ارایه کرده، تنها در ولسوالی‌های گیان و برمل این ولایت بیش از هزار نفر جان باخته و اضافه‌تر از یک هزار و ۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند. منابع مستقل تاکنون در این زمینه آمار ارایه نکرده‌اند.

حکومت سرپرست طالبان از سازمان‌های کمک‌رسان خواستار همکاری برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه شده است.


The post زمین‌لرزه‌ی ویران‌گر در پکتیکا و خوست؛ ویرانی یک هزار و ۵۰۰ خانه در ۱۴ روستا appeared first on روزنامه اطلاعات روز.